Üç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır?

3 Kümbetler Ne Zaman Yapıldı, Üç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır?, Üç Kümbetler, uc kumbetler yapildigi yer, uc kumbetler yapildigi yuzyil, uc kumbetlerin yapildigi yer, Üc kümbetlerin yapıldığı Yüzyıl

Saltuklu Devleti. Erzurum Çifte Minarenin güneyinde, Sultan Melik Mahallesinde bulunan ve bugün ortadan kalkmış olan mezarlığın içerisinde yer alan ve Anadoludaki mezar anıtlarının en güzel örneklerinden, Üç Kümbetler ismi ile tanınan üç kümbetten en büyüğünün Emir Saltuka ait olduğu ve XII. yüzyılın sonlarında veya XIV. yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Diğer kümbetlerin kime ait oldukları bilinmemektedir. Bunların da XIV. Yüzyıla ait oldukları sanılmaktadır. Üç Kümbetlerin yanında kümbeti andıran bir diğer yapının mahiyeti anlaşılamamıştır. Bunun da kümbet olduğu ileri sürülmüşse de bazılarına göre de bir mescittir.

Kesme taştan yapılmış olan bu kümbet sekizgen gövdeli, yüksek kasnaklı ve üzeri kubbe ile konik karışımı basık bir külahla örtülüdür. İki renkli kesme taştan yapılan kümbetin üçgen alınlıklarında, yuvarlak kemerli kasnak nişlerinde Orta Asya takvimlerinde görülen burç figürlerini andıran boğa, yılan, yarasa, kartal gibi hayvan kabartmaları bulunmaktadır. Buradaki nişlerden birisinin içerisindeki boğa boynuzları arasında bir insan başının benzerine diğer yerlerde rastlanmamaktadır.

Bu kümbetin sekiz cephesinin dört yüzünde birer çift pencere bulunmaktadır. Kümbetin kapısı kuzey yönünde olup giriş kapısı saçakları üzerinde geometrik bezeme ile çiçek ve hayvan kompozisyonları görülmektedir.

Emir Saltuk kümbetinin güneydoğusunda bulunan ikinci kümbetin alt kısmı kare planlı ve on iki cephelidir. Yöresel gri renkte bir taştan yapılmış olup üstte bir küçük, altta ise oldukça bezemeli üç büyük penceresi bulunmaktadır. Bu kümbetin güney cephesindeki penceresi aynı zamanda mihrap görünümündedir. Giriş kapısı üzerindeki kitabe yeri boş olup burada bir kitabe bulunmamaktadır.

İkinci kümbete 4m. Uzaklıktaki üçüncü kümbet yöresel Keyerk taşından yapılmıştır. Kümbet on iki cepheli ve dört pencerelidir. Kuzey yönünde giriş kapısı bulunmaktadır. İç kısmında oldukça güzel bezenmiş mihrabı vardır. Kümbetin üzerini örten konik külahın kasnağında Emir Saltuk Kümbetine benzeyen bezemelere yer verilmiştir.


Önemli: Sohbet Bölümü küçükse burayı tıklayınız

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : 11 Yorum var
Etiketler : , , , , , , , , , , , , , ,

Bunlari Denediniz mi ?

“Üç kümbetler hangi yüzyılda yapılmıştır?” için 11 cevap

 1. ahmet diyor ki:

  yüzyıl tam olarak kaç?

 2. sevinç diyor ki:

  ahmete katılıyorum

 3. ulan ben sizin diyor ki:

  romen rakamları kaçı gstry

 4. Hatice diyor ki:

  14. Yüzyıl.

 5. nazlı can diyor ki:

  offf ya yazmıo ödev için lazım tam olarak yy kaç??????????

 6. _aleyna_ diyor ki:

  ofya yapıldığı yüzyıl ne ya bilen varmı yukardada o kadr belirtili yazmıyor ya:( :(

 7. gizem diyor ki:

  hakkaten bişey anlamadm :0 :( :(

 8. _aleyna_02 diyor ki:

  of ya bilen avrmı şu yapıldıhı yüzyılı yani üç kümbet olayı :( :( :cumhuriyet:

 9. adsız diyor ki:

  21.yüztıldayız

 10. adsız diyor ki:

  yüzyıl

 11. Erik diyor ki:

  Anlamlandıramadığımız pek çok snoruun cevabını sayfalarınızda buluyoruz. Bunun için çok teşekkürler size. Soru ;Hic reklama baglı kalmadan çok yüksek tıklama oranlarına nasıl ulaşabilirim ?

Bir Cevap Yazın

haberler