Makale Örnekleri

Makale Nedir?

Makale, herhangi bir konuda bilgi, düşünce ve görüşlerinizi yazıya aktarmak demektir. Aklınıza gelebilecek her konuda makale yazılabilir; arkadaşlık, teknoloji, msn, web tasarım, spor, tarih, eğitim, eğlence, arama motorları, güncel olaylar�

Makale her konuda yazılabilir ama herkes makale yazamaz. Bunu şöyle de söyleyebiliriz: Herkes iyi makale yazamaz. Peki iyi bir makale yazabilmek için neler gerekir? Makalenin özellikleri nelerdir?

Makale Nedir? adlı makalemizde makalenin tanımıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

Makale Özellikleri:

· Makalenin amacı hangi konuda olursa olsun “bilgi vermek”tir

· Makale sade ve herkes tarafından anlaşılır olmalıdır

· Makale her konuda yazılabilir

· Makale genellikle kısa ve öz yazılardır

· Makale de öne sürülen bilgi, düşünce ve görüş açıklanır

· Makalede açıklanan konuyla ilgisi olmayan hiçbir cümleye yer verilmemelidir.

· Makale dergi, gazete ve uygun içerikli sitelerde yayımlanır

· Makale içeriği özgün olmalıdır, orijinal olmalıdır.

* Tek bir konuyu ele almalı ve o konu hakkında derinlemesine bilgi vermelidir
* Makale başlığı konuyu tam anlamıyla açıklayıcı nitelikte olmalıdır.

Makaleler için kullanılan genel tabir kısa olmaları yönündedir. Ancak bu tamamen yanlıştır. İyi bir makale kısa olmaktan çok, ele alınan konuyu en iyi şekilde açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Bu da kanımca makalenin uzun olmasını gerektirir. Makalede ele alınan konuyu bütün yönleriyle açıklamak, kendi görüşlerinizi örneklerle belirtmek, açık ve öz bir anlatım tarzıyla yazmak gerekir ki bu sayede makaleyi okuyan kişi birçok farklı açıdan konuyu değerlendirebilsin ve yazarın düşüncelerini paylaşabilsin.

Makalenin uzun olması gerekir düşüncesiyle konuyla alakasız cümleler asla kurulmamalıdır. Makale, öz, özgün ve geniş kapsamlı olmalıdır. İyi bir içerik, yalın bir anlatım, kapsamlı bir çalışma yaparsanız eğer işte gerçek makale odur.

Makale, Tanzimat döneminde Batı�dan alınan ve gazetecilikle birlikte yaygınlaşan bir türdür. Şuan itibariyle gerek sosyal yaşantımızda, gerekse internet dünyasında sürekli değişen, gelişen ve yaygınlaşan dinamik bir yapıya sahiptir.

İyi makale yazmanın bir sırrı daha vardır ve bu sır bir makale için olmazsa olmaz değerindedir. Bu sır aynen “cefa çekmeden, sefa sürülmez” atasözünü andırır. İyi ve kaliteli bir makale yazabilmek için, çok emek vermek gerekir. Her kelimenin üzerinde düşünmek gerekir. Zamanınızı, aklınızı, emeğinizi bu işe vermeniz gerekir. Kısaca bu işe gönül vermeniz gerekir.

Bir şairin hikayesi vardır bilmem bilirmisiniz! Şair şiirini yazar ama bir türlü son noktayı koyamaz. Bir yerinde bir eksiklik olduğunu düşünür. Kararsız kalır. Bir kelimeye takılır. Değiştirir olmaz, kaldırır olmaz. Akşama kadar devam eder bu. Arkadaşıyla konuşurken arkadaşı sorar ne yaptın bütün gün? Şairimiz cevap verir “akşama kadar bir kelime üzerinde düşündüm, bir türlü uygun kelimeyi bulamadım, bende kelimeyi kaldırdım, onun yerine bir virgül koydum” diye cevap verir. Olayı tam hatırlamıyorum hatırlayan varsa ve olayın tamamını anlatırsa yorum ya da iletişimden sevinirim. Makaleye de eklerim.

Sonuç itibariyle makale yazmakta, bu şairimizin şiir yazması gibidir. Emek ister, zaman ister… her şeyden önemlisi gönül vermeni ister.

Makale örneği :

Mavi Ağladığında..

*Bir yokluk zamanıydı…insanlar işlerine gider,aşıklar parklarda gezinir ,çocuklar top peşinde koşturur,yanlızlar köşelerineağıtlarsa yüreklere çekilirdi…Bir yokluk zamanıydı…onu görürdümbelli belirsiz aynalarınyüzüme yansıyan zamanlarında…Gözlerinde iki mavi damlacık yüreğime akardı…Mavi ağlardı….Mavi ağlarben yürek sıkıntılarıma çare arardım…Mavi ağlar,benduygu depremlerimden arta kalanlara sarılırdım…Yastaydımsiyahtı her yanım…Herkesin bildiği yerlerdeherkesin bildiği şeyler yapılırken dolardımavinin gözlerisiyah bir hüzünle…Martıların denize dokunup kaçtığı yerlerdeyakardı ışıklarını…yaktığı ışıklarla ışıl ışıl olurdumavinin gözleri,yüzünde mavi bir tebessümve dudaklarında umut mavisi kelimeler…Ben maviliğine ,maviliği ışıklarıyla aydınlattığı denize karışırdı…Denizsebildik hüzünleri savururdu dalgalarıylamavi bir iklimde…Bir yokluk zamanıydı…Ben yok olurdum,mavi ışığını kapatır…İnsanlar işlerinden evlerine döner,aşıklar parklarındaneski yalnızlıklarına karışır,yalnızlar durdukları köşeden sıkılırdaha yalnız köşeler ararlardı kendilerine…Siyah duvarlarımdan siyah hüzünler akardı ….gölgem saklandığı yerden çıkardı…Mavi konuştukça susardı…mavi sustukça katardı maviliğini hüzünlerime…Kattıkça umut beyazına dönerdi hüzünlerimanlık siyahlığından…Umut edemezken yarım kalmış şarkıların tamamlanmasını,Mavi, notalar yazardı siyah çizgilerin üzerine…Mavi ağlardıve ben mavi gözyaşları biriktirirdim yüreğimde…Mavi ağladığında vazgeçerdimgünlük intiharlarımdan…Yaşamın karmaşasına döner,parklarda gezen yalnız aşıklara laf atar,işlerine koşuşturan insanların ayaklarınayaşamsal çelmeler takar,çocukların oyunlarına karışır,yalnızları çekildikleri köşelerde rahatsız ederdim…Buna rağmen mavi durmaztüm sessizliğiyle ağlardı…Mavi gözyaşları çoğalırdı yüreğimde…Mavi bir ölüm olurdu yaşam,mavi yapraklar dökülürdü zamansız dallarından…Bir yokluk zamanıydı…Siyahlığımın arasından geçipbilmediğim bir yere doğru giderkengörmüşlerdi onu,güneşin bile gözünü açmadığı bir zamanda…Giderken de ağlamıştı mavi,Mavi gözyaşlarına yenilerini katmıştı…Yüreğimin kaldırımlarındaMavi ayak izlerini bırakmıştı…*


Önemli: Sohbet Bölümü küçükse burayı tıklayınız

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : 2 Yorum var
Etiketler : , , , , , ,

Bunlari Denediniz mi ?

“Makale Örnekleri” için 2 cevap

  1. selin diyor ki:

    çok güzel olmuşşşşş tşk ederim

  2. emine diyor ki:

    hiç güzel olmamış irreennnççç

Bir Cevap Yazın

haberler