Atatürk padişahlığı kaldırıp cumhuriyeti neden kurdu

Atatürk Cumhuriyeti niye kurdu
Atatürk padişahlığı neden kaldırdı
Atatürk saltanatı neden kaldırdı

Türkiye Cumhuriyeti tarihi, Osmanlı İmparatorluğunun temelleri üzerine Atatürk ve silah arkadaşları tarafından inşa edilmiş bir devlet olan Türkiye Cumhuriyetinin Kurtuluş Savaşı ile başlar.

Bu yeni rejim I. Dünya Savaşı sonrasında yenik düşen ve toprakları paylaşılan Osmanlı Devletinin son ordusu ve milis kuvvetlerinden oluşan Kuvayi Milliye denilen bir halk direnişinin Atatürk tarafından organize edilerek işgalci devletlere karşı konularak kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyetinin temel nitelikleri, Lozan Antlaşmasında da yer almıştır. Buna göre, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bir bütün oluşturan Türkiyede yaşayan ve Türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes eşit ve aynı haklara sahip Türk ulusunu oluşturmaktadır.

Saltanatın kaldırılmasının ve Lozan Antlaşmasının ardından TBMMde en çok tartışılan konulardan biri olan yeni devletin niteliği sorunu Mustafa Kemal Paşanın 28 Ekim gecesi İsmet İnönüyle, devletin niteliğinin cumhuriyet olduğunu saptayan bir yasa tasarısı hazırlaması ile son buldu. 29 Ekim 1923 günü;

“Hakimiyet kayıtsız ve şartsız milletindir. İdare usulü halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir”

esasına dayalı olarak Cumhuriyet ilan edildi ve yeni Türk Devletinin adı artık Türkiye Cumhuriyeti idi.

Kaynak: Vikipedia


Önemli: Sohbet Bölümü küçükse burayı tıklayınız

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , , ,

Bunlari Denediniz mi ?

Bir Cevap Yazın

haberler